Twitter kendi hikaye sürümünü test ediyor. Şirket, Brezilya’da başlayan ve kullanıcıların sosyal ağına ilk kez geçici içerik göndermesine izin veren “Fleets” adlı yeni bir paylaşım formatını denemeye başlayacağını duyurdu. Tweetlerden farklı olarak, Twitter’ın hikayelerine Beğen, Yanıt veya Retweet yapılamıyor ve 24 saat sonra tamamen kaldırılıyor.

Filolar halka açık değildir, açıktır; sadece biraz daha az erişilebilirler. Birinin herkese açık Twitter profilini ziyaret edebilir ve takip etmeseniz bile hikayesini görüntülemek için ikonuna dokunabilirsiniz. Ancak hikayeler Twitter’ın ağında dolaşmayacak, arama veya anlarda görünmeyecek ve harici bir web sitesine yerleştirilemeyecek.

Twitter, hikayeler biçimini test eden son büyük sosyal platformlardan biridir. İlk olarak Snapchat tarafından popüler hale getirildi, artık Instagram, Facebook, WhatsApp, YouTube ve diğerlerinde hikayeler özelliğini bulabilirsiniz. Spotify ayrıca kısa bir süre önce hikaye benzeri bir özellik testi yaptığını açıkladı.

Brezilya’da test kullanıcıları Twitter’ın mobil uygulamasındaki Zaman Çizelgesi’nin en üstünde yuvarlak profil simgeleri görecekler. Bu hemen bir Öykü özelliği olarak algılanacaktır. İlk simge aslında kendi profil fotoğrafınızı gösteren küçük bir düşünce balonu. Kullanıcılar sadece kendi Filolarını oluşturmak için “+” düğmesine tıklayacaktır.

Twitter hikayelerine fotoğraf, GIF ve video ekleyebilirsiniz. Videolar 2 dakika 20 saniyeye (veya 512 MB) kadar yayınlayabilecek.

Twitter’ın hikayeler özelliği biraz farklı ve potansiyel olarak ağır çalışıyor. Bir kullanıcının gönderdiği birden fazla hikayeyi görüntülemek için, ekranın yan taraflarındaki dokunuşlarla hikayelerde yatay olarak ilerlemek yerine aşağı doğru kaydırırsınız. Bu arada, bir sonraki kişinin hikayesine gitmek için sola doğru hızlıca kaydırırsınız.